Skip to content Skip to navigation

Past Senates Overview

Information for past Senates, from 1995 onwards, is maintained on the website. Click on a year from the sidebar to view agendas, minutes, rosters and reports. 

For Senate records prior to 1995, please contact us.

Year

Senate

Chair (Department)

2016-17

XLIX

Debra Satz (Philosophy)

2015-16

XLVIII

Kathryn Ann Moler (Physics and Applied Physics)

2014-15

XLVII

Russell Berman (German)

2013-14

XLVI

David Palumbo-Liu (Comparative Literature)

2012-13

XLV

Ray Levitt (Civil and Environmental Engineering)

2011-12

XLIV

Rosemary Knight (Geophysics)

2010-11

XLIII

David Spiegel (Psychiatry & Behavioral Sciences)

2009-10

XLII

Andrea Goldsmith (Electrical Engineering)

2008-09

XLI

Karen Cook (Sociology)

2007-08

XL

Eamonn Callan (Education)

2006-07

XXXIX

Sheri Sheppard (Mechanical Engineering)

2005-06

XXXVIII

Eric Roberts (Computer Science)

2004-05

XXXVII

Rob Polhemus (English)

2003-04

XXXVI

Thomas Wasow (Linguistics/Philosophy)

2002-03

XXXV

Henry Greely (Law School)

2001-02

XXXIV

John Rickford (Linguistics)

2000-01

XXXIII

Brad Osgood (Electrical Engineering)

1999-00

XXXII

Mark Zoback (Geophysics)

1998-99

XXXI

Bradley Efron (Statistics)

1997-98

XXX

Frances Conley (Neurosurgery)

1996-97

XXIX

Michael Bratman (Philosophy)

1995-96

XXVIII

Gail A, Mahood (Geological & Env. Sci.)

1994-95

XXVII

Robert D. Simoni (Biological Sciences)

1993-94

XXVI

Patricia P. Jones (Biological Sciences)

1992-93

XXV

William H. Northway  (Radiology/Ped)

1991-92

XXIV

James J. Sheehan (History)

1990-91

XXIII

Charles H. Kruger (Mechanical Engr)

1989-90

XXII

Carolyn C. Lougee (History)

1988-89

XXI

John Kaplan (Law)

1987-88

XX

Gerald J. Lieberman (Oper Res/Stat)

1986-87

XIX

Kenneth J. Arrow (Econ/Oper Res)

1985-86

XVIII

Elie Abel (Communication)

1984-85

XVII

John Henry Merryman (Law)

1983-84

XVI

H. Craig Heller (Biological Sciences)

1982-83

XV

Alexander L. Fetter (Physics)

1981-82

XIV

David Abernethy (Political Science)

1980-81

XIII

Nannerl O. Keohane (Political Science)

1979-80

XII

Albert H. Hastorf (Psychology)

1978-79

XI

William M. Chace (English)

1977-78

X

Peter D. L. Stansky (History

1976-77

IX

Byron D. Sher (Law)

1975-76

VIII

Eugene J. Webb (GSB)

1974-75

VII

Gordon A. Craig (History)

1973-74

VI

J. Dirk Walecka (Physics)

1972-73

V

Halsey L. Royden (Mathematics)

1971-72

IV

Daniel Bershader (Engineering)

1970-71

III

Sanford M. Dornbusch (Sociology)

1969-70

II

William A. Clebsch (Religious Studies)

1968-69

I

Leonard Schiff (Physics)